Genel

Gezilmesi Gereken 8 mekan

Tatil denilince akla hep deniz kenarı gelir. Oysa ki ülkemizde gezilip görülmeye değer o kadar çok mekan var ki? Bu yazı dizimizde sizler için özel olarak araştırma yaptık. Gezip görülmesi gereken yüzlerce mekan içinden 8 tanesini seçtik. Mekan seçerken bilindik yerlerin dışında sıra dışı mekanları seçmeye özen gösterdik. Gezi rehber sitemizi sizler için özel olarak hazırladık. Tatil için bir plan yapmayı düşünüyorsanız vereceğimiz bu listeyi mutlaka dikkate alın. Hepinize şimdiden iyi tatiller diliyorum.

  1. Kayseri Kültepe

Kayseri Kültepe tarihsel açıdan büyük bir öneme sahiptir. Asur devleti vaktiyle bu bölgeyi Pazar olarak kullanmıştır. Asur devleti İran ve Afganistan dağlarından çıkardıkları kalayı Kayseri Kültepe bölgesinde satarak bölgenin sanayileşmesini hızlandırmıştır. Kalay bu dönemin en önemli savaş malzemesi olarak kullanılırdı.

Kültepe Kaniş Karum höyüğü, uluslararası ticaretin ve sanayileşmenin doğduğu yer olarak bilinir. Kayseri Kültepe kazı çalışması 1948 yılından bu yana akademisyenler tarafından devam ettiriliyor. Bulunan Kültepe tabletleri sayesinde Asurlular ve Anadolu insanının gündelik hayatı hakkında birçok bilgiye ulaştık. Yapılan kazı çalışmalarında 23.000 den fazla tablet bulunmuştur.

  • Deyrüzzaferan manastırı Mardin

Deyrulzafaran Manastırı Mardin il merkezinin 4 kilometre doğusunda yer alır. Manastır Mardin Ovası’na hâkim bir noktada yer alır. Manastır 3 kattan oluşur. 5. Yüzyıldan itibaren manastıra farklı ekler yapılmıştır. Bugünkü haline 18. Yüzyılda kavuşmuştur.  Manastır Romalılar tarafından kale olarak inşa edilmiştir. Manastır çevresinde yetişen safran bitkisinden dolayı manastıra Safran Manastırı anlamına gelen Deyrulzafaran denilmiştir. Deyrulzafaran Manastırı, uzun tarihi boyunca Süryani Kilisesi’nin dini eğitim merkezi olarak kullanılmıştır. Bölgeye ilk matbaayı bu manastırda görev yapan 4. Petrus 1895 yılında getirmiştir. Manastır bugünde Süryani Kilisesinin önemli dini merkezlerinden birisi olarak kullanılıyor. Dünyanın dört bir köşesinden Süryaniler dua ve bereket almak için manastırı ziyaret eder.

  • Gedik Ahmet Paşa Medresesi Afyon

Gedik Ahmet Paşa medresesi; cami, hamam, sübyan mektebi ve medreseden oluşur.  Medrese Afyon’da Gedik Ahmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Kesin yapılış tarihi bilinmeyen yapının 1470’li yıllarda yapıldığı tahmin edilmektedir. Yapı 1940 yıllarında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yeniden restore edilmiştir. Bu sürede medrese ve hamam yeniden elden geçirilmiştir. Günümüzde yapının cami ve hamam bölümü aktif olarak hizmet vermektedir. Medrese bölümü ise müze olarak kullanılmaktadır. Cami güneybatısındaki medreseye göre çukurda kalır.

  • Malabadi köprüsü batman

Malabadi köprüsü Silvan-Bitlis yolunda Batman Çayı üzerinde yer alır. Köprü iki yana eğimli kuzey ve güney yönünde uzanır. Köprünün uzunluğu 150 metre olup tabliye genişliği ise 7,20 metredir. Köprünün kuzey kanadında, kemer ayağı masif bir kaya kütlesi üzerine oturur. Köprünün yapımında kesme ve kaba yon taşları kullanılmıştır. Malabadi Köprüsü 1147 yılında Artuklular tarafından inşa edilmiştir. Ortadaki büyük sivri bölüm kemerin ayakları kayalık üzerine oturtulmuştur.

  • Kütahya Çinili Camii

Kütahya Çinili Cami Kütahya il merkezinde yer alan ve mimari açıdan şahane bir yapıdır. Cami Ressam Ahmet Yakupoğlu tarafından yaptırılmıştır.  Cami bugün Kütahya’nın simgesi haline gelmiştir. Caminin iç ve dış duvarı Kütahya çinileri ile kaplıdır. Bu yüzden bu camiye Çinili Cami de denilmiştir. Cami Ressam ve Neyzen olan Ahmet Yakupoğlu tarafından yaptırılmıştır. Cami yapısı ve süslemesiyle Orta Asya Türk mimarisini yansıtır. Sekizgen bir yapıya sahip olan cami 2 katkı ve tek kubbelidir. Caminin dış yüzü ise seramikle kaplıdır. Yapı içinde kalem işi süslemeler, dışında ise özel üretim mavi Kütahya çinisi ile süslenmiştir.

  • Eğri Minare Aksaray

Eğri Minare Aksaray il merkezinde yer alır. Şehrin en gözde duraklarından birisidir. Yapının 1221-1236 yılları arasında yapıldığı tahmin edilmektedir.

Yapı kırmızı tuğladan inşa edildiği için yapıya Kızıl Minare de denilmektedir. Minare 13. Yüzyılda Alâeddin Keykubat’ın babası 1. Keyhüsrev tarafından yaptırılmıştır. Minare yanında yer alan cami ise sonradan yapılmıştır. Aksaray Eğri Minaresinin yanı sıra Ihlara Vadisini, Aksaray Zinciriye Medresesini de gezmenizi tavsiye ederiz.

  • Ahlât Selçuklu Mezarlığı

İslam dünyasının en büyük mezarlığı Selçuklu Mezarlığında Ahlatşahlar, Eyyubiler, İlhanlı ve Osmanlılar dönemine ait 8169 mezar taşı bulunur. Mezarlık tarihin önemli kaynakları arasında gösterilir. Mezarlar ait oldukları toplumların inançları, sanat anlayışı ve sosyal kültürel yapılarını yansıtır. Mezar taşları Türklerin yerleşme ve yayılma alanlarını göstermesi açısından büyük önem taşır.

Mezar taşları Orta Asya ile Anadolu arasındaki köprüyü yansıtır.  Türkler, Anadolu’ya geldikten sonra Orta Asya’daki mezar kültürünü devam ettirmişlerdir. Orta Asya kültürüne İslam unsurlarını da eklemişlerdir. Ahlât’taki 900 senelik bu abideler, Anadolu ile Orta Asya arasındaki bağı ortaya koyar.

  • Meydan Medresesi Hakkâri                       

Meydan medresesi Hakkâri şehir merkezinde bulunur. Medresenin 1701 yılında Hakkâri yöneticilerinden İzzettin oğlu İbrahim Bey tarafından yaptırılmıştır. Medresenin planı dikdörtgen şeklindedir. Avluya sahip medrese 2 katlıdır. Medresenin kapısı güney cephesinde yer alır. Avlunun dört yanını iki kat halinde revaklar dolanır. Hakkâri genelinde çok tarihi yapı olmadığı için Meydan Medresesi bölgenin önemli tarihi merkezi olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
aktüel ürünler
Kapalı